Skābeklis pateicoties dzelzim
Kāpēc dzlezs ir tik svarīgs?
Dzelzs apgādā mātes un bērna organismu ar skābekli. Liela daļa no dzelzs ir pastāvīgi aizņemta, jo transportē skābekli no plaušām uz asinīm un citiem orgāniem, īpaši smadzenēm. Pirmajos četros grūtniecības mēnešos māte ir tā, kas apgādā bērnu ar dzelzs rezervēm. Jo, tikai pēc tam bērns var patstāvīgi uzņemt dzelzi.
Vajadzība pēc dzelzs grūtniecības laikā dubultojas, īpaši svarīga tā ir grūtniecības pēdējos mēnešos, kad mazulis ātri aug. Pietiekošs dzelzs daudzums ir labs palīgs zīdainim piedzimstot.
Analīzēs vienmēr ir ierakstīts kāds ir dzelzs līmenis asinīs. Svarīgākais ir hemoglobīna rādītājs, kas norāda, cik daudz hemoglobīna ir asinīs. Ja rādītājs ir virs 12g%, tad dzelzs līmenis ir labs, bet ja rādītājs ir zem 11g%, tad dzelzs daudzums ir kritisks.
Labākie dzelzs avoti
Dzelzs ir dažāds. 1. satur augu pārtika, bet 2. dzīvnieku pārtika. Mūsu organisms labāk pārstrādā dzīvnieku izcelsmes dzelzi, augu tik labi neuzsūc. Šī iemesla dēļ veģetāriešiem bieži vien ir dzelzs deficīts. Bet ir dažādi veidi, kas palīdz dzelzij labāk uzsūkties: tas labāk uzsūcās, ja lietosiet papildus C vitamīnu. Tāpēc uzturā lietojot graudaugu produktus vērtīgi ir uzdzert kādu augļu sulu. Tāpat ir ar salātiem – pievienojiet citronu sulu.
Ir arī dzelzs bloķētāji: miecskābe. Tā atrodama melnajā kafijā, tējā un sarkanvīnā.
Ar dzelzi bagāti ir pākšaugi, auzas un gaļa. Daudz labā dzelzs satur arī aprikozes.
Agrāk tika uzskatīts, ka spināti satur daudz dzelzs, bet tagad ir pierādīts, ka spinātos nav tik daudz dzelzs kā sākotnēji tika uzskatīts. 100g spinātu ir aptuveni 3-4 mg dzelzs.
Dzelzs deficīta simptomi
Simptomi: nogurums, galvassāpes, miega traucējumi, bezmiegs. Ārkārtējos gadījumos anēmija.