Folijskābe vai folāts grūtniecības laikā
Folāts ir vissvarīgākais vitamīns topošajām māmiņām. Cilvēki bieži domā, ka folāts ir tas pats, kas folijskābe, bet tas tā nav. Folāts attiecas uz pašu ūdenī šķīstošo vitamīnu. Savukārt folijskābe ir vitamīna sintētiskā versija, kas tiek dota kā uztura bagātinātājs.
Folāts ir ārkārtīgi svarīgs topošajām māmiņām; grūtniecības laikā sievietēm nepieciešams ievērojami vairāk folātu. Mēs pastāstīsim visu, kas Tev jāzina par folātu un folijskābi grūtniecības laikā.
Kas ir folijskābe un folāts?
Folāts pieder ūdenī šķīstošo B vitamīnu grupai. Tas ir atrodams gan dzīvnieku, gan augu barībā. Termins folijskābe/folāts ir atvasināts no latīņu valodas “folium” (lapa). Šo B vitamīnu vispirms ieguva no spinātu lapām.
Kad folāts ir nokļuvis organismā, ķermenis to pārvērš tetrahidrofolātā. Šī viela ir absolūti nepieciešama, lai gan šūnu augšana, gan šūnu dalīšanās darbotos nevainojami. Tas ir ļoti svarīgi arī vēl nedzimušā bērna izaugsmei un attīstībai.
Folātu daudzums, kas ķermenim nepieciešams grūtniecības laikā, parasti netiek nosegts ar folātu daudzumu pārtikā, ko lieto. Tieši šeit nāk folijskābes piedevas.
Varētu teikt, ka folijskābe ir mākslīgi ražots folāts. Tomēr ķermenis to var absorbēt un izmantot daudz labāk.
Kāpēc folijskābe ir svarīga grūtniecības laikā?
Folijskābe ir viens no svarīgākajiem vitamīniem grūtniecības laikā. Bet ko folijskābe patiešām dod Tev un Tavam mazulim un kāpēc Tev tā ir vajadzīga? Galvenās funkcijas ir šādas:
- Folijskābe ir iesaistīta šūnu augšanā un šūnu dalīšanā, tādējādi nodrošinot pareizu mazuļa attīstību.
- Tai ir svarīga loma mazuļa smadzeņu attīstībai un asins veidošanai.
Folijskābes trūkums
Folijskābes trūkums kavē pareizu šūnu augšanu un bagātīgu jaunu asins šūnu veidošanos. Tie ir svarīgi attīstības procesi jebkuram cilvēkam.
Grūtniecības laikā folijskābe ir vēl svarīgāka, jo ir nepieciešams ar folātu nodrošināt ne tikai savu, bet arī mazuļa ķermeni.
Problēmas, ko izraisa folijskābes trūkums
- mātes anēmija
- iedzimts defekts, kas ietekmē mazuļa mugurkaulu (spina bifida)
- iedzimti defekti, kas ietekmē mazuļa smadzenes
- iespējamie funkcionālie iedzimtie defekti, kas vēl tiek pētīti (piemēram, priekšlaicīgas dzemdības, urīnceļu sistēmas defekti, lūpu un aukslēju šķelšanās, sirds defekti)
Agrīna folijskābes deficīta noteikšana
Lai novērstu folijskābes trūkumu grūtniecības laikā un ar to saistītās komplikācijas, jāsāk lietot papildus folijskābe, tiklīdz uzzināt, ka esat stāvoklī. Ja vēl tikai plānojat grūtniecību, arī tad ieteicams lietot folijskābi.
Folijskābes deficīta simptomi
- nogurums
- spēka trūkums
- aizkaitināmība un/vai depresija
- bāla āda
- reibonis
- elpas trūkums
Smagos gadījumos pat:
- sarkana un piepampusi mēle
- garšas sajūtas traucējumi
- caureja un svara zudums
Folijskābes deficīta ārstēšana
Ja ir aizdomas par folijskābes trūkumu, pirmais, kas jādara, jāuztaisa asins analīzes. Ņemot vērā, ka simptomi ir līdzīgi B-12 vitamīna deficīta simptomiem, tiek veiktas asins analīzes, lai noteiktu, vai tas tiešām ir folijskābes deficīts. Ja asins analīzes norāda uz trūkumu, ārsts izrakstīs papildus folijskābi.
Tomēr grūtniecības laikā katrai sievietei jālieto papildus folijskābe. Tāpēc ārsti to parasti izraksta jau pirmajā pārbaudē.
Folijskābe, plānojot bērna ieņemšanu/pirms grūtniecības
Vai tuvākajā laikā plāno grūtniecību? Tad vajadzētu sākt lietot folijskābi krietni pirms ieņemšanas. Vislabāk ir sākt, tiklīdz pārtraucat lietot pašreizējo kontracepcijas līdzekli.
Ideālā gadījumā folijskābi vajadzētu sākt lietot vismaz mēnesi pirms bērna ieņemšanas. Lai uzzinātu, kad ir vislielākā iespēja palikt stāvoklī, izmanto mūsu ērto ovulācijas kalkulatoru.
Pastāv uzskats, ka pastāv lielāka iespēja ieņemt bērnu, ja sieviete lieto papildus folijskābi. Tomēr tas vēl nav zinātniski pierādīts. Mēs zinām, ka folijskābe labvēlīgi ietekmē ķermeņa hormonus, kas var veicināt grūtniecības iestāšanos.
Kāpēc folijskābe ir svarīga arī zīdīšanas laikā?
Starp daudzām citām barības vielām mātes piens satur arī folātu. Tas nozīmē, ka zīdīšana laikā bērnam tiek nodrošināts šis svarīgais vitamīns, kas atbalsta mazuļa veselīgu augšanu, veicinot šūnu dalīšanos un augšanu, kā arī asins veidošanos.
Daudzi ārsti un arī Vācijas Uztura biedrība iesaka zīdīšanas laikā papildus lietot folijskābi. Šis vitamīns ir labs ne tikai mazulim, bet arī Tev. Īpaši pēc dzimšanas un zīdīšanas laikā veselīgs uzturs ir svarīgs, lai atgūtu spēkus un tiktu galā ar jauno piedzīvojumu ģimenes dzīvē.
Tomēr mēs iesakām apspriest šo jautājumu arī ar savu ginekologu, jo viedokļi atšķiras par to, vai, barojot ar krūti, jāturpina lietot folijskābe. Tāpēc vislabāk ir, ja ārsts pieņem šo lēmumu, pamatojoties uz katru konkrēto gadījumu un pēc rūpīgas izmeklēšanas.
Pārtika – kur sastopams folāts?
Lapu zaļumos, dārzeņos (piemēram, brokoļos), tomātos, kartupeļos, olās, gaļā un pilngraudu produktos ir daudz folātu. Tomēr folāts ir ļoti nestabils un to gandrīz pilnībā iznīcina siltums, gaisma un skābeklis. Tātad grūtniecības laikā ar uzturu uzņemt pietiekami daudz folātu ir gandrīz neiespējami.
Folijskābes papildināšana grūtniecības laikā – kas jāatceras
Lai novērstu jebkādus deficītus, grūtniecības laikā jāēd folātiem bagāts uzturs. Iepriekš vari izlasīt, kādi pārtikas produkti to satur. Katru dienu jālieto arī papildus folijskābe, ko izraksta ārsts.
Grūtniecības laikā katru dienu jāuzņem 550 mikrogrami folātu ekvivalenta. Lielākajai daļai (aptuveni 400 mikrogramiem) vajadzētu būt no folijskābes. Atlikušos 150 mikrogramus vislabāk var nosegt ar uzturu. Tādā veidā iegūsi līdzsvarotu maisījumu.
Mēs iesakām apspriesties ar savu ginekologu, vai visas grūtniecības laikā ir nepieciešams uzņemt papildus folijskābi.
Vācijas Uztura biedrība (DGE) parasti iesaka šādas dienas devas:
Vecums | Folātu ekvivalenta daudzums dienā mg |
0 līdz 4 mēneši | 60 mikrogrami |
4 līdz 12 mēneši | 80 mikrogrami |
1 līdz 4 gadi | 120 mikrogrami |
4 līdz 7 gadi | 140 mikrogrami |
7 līdz 10 gadiem | 180 mikrogrami |
10 līdz 13 gadi | 240 mikrogrami |
no 13 gadiem | 300 mikrogrami |
sievietes stāvoklī | 550 mikrogrami |
sievietes, kas baro bērnu ar krūti | 450 mikrogrami |