Mazuļu knupīši
Daudzi mazuļi sāk sūkāt īkšķi, vēl atrodoties dzemdē, un viņiem būs izteikta sūkāšanas tendence arī pēc piedzimšanas. Mazuļi sūkās gan, kad viņi būs izsalkuši, gan arī, kad būs noguruši vai sarūgtināti. Sūkāšana viņus atbrīvo un nomierina. Ir dažādi “priekšmeti”, kas apmierina mazuļa sūkāšanas kāri: papildus mammas krūtij vieni no biežāk izmantojamajiem sūkāšanas priekšmetiem ir knupīši, bet tikpat labi derēs arī mazuļa īkšķis, rotaļlieta vai sega. Tikai pavisam retos gadījumos mazuļi neizrāda nekādu sūkāšanas nepieciešamību, un daudzos gadījumos knupītis būs uzticams mazuļa pavadonis pirmajos dzīves gados.
Knupītis – jā vai nē?
Knupīša lietošanas plusi un mīnusi joprojām tiek karsti apspriesti un šis ir arī temats daudziem pētījumiem. Knupīša lietošanai noteikti ir gan priekšrocības, gan trūkumi: tas palīdz mazulim aizmigt un nomierina, un sūkāšanas kustības nomierinošā ietekme palīdz mazuļiem iesnausties diendusā vai aizmigt vakarā. Tā kā vairums mazuļu atradīs veidu, kā pašiem sev palīdzēt saistībā ar sūkāšanu, piem., koncentrējoties uz īkšķi vai iemīļotās sedziņas stūri, ir saprātīgi vispirms viņiem piedāvāt knupīti.
No otras puses, pastāv arī uzskats, ka knupīši traucē mazuļa žokļa attīstībai. Taču mūsdienās daudzi knupīši ir izstrādāti sadarbībā ar zobārstiem un ortodontiem, lai nodrošinātu, ka tie ir anatomiski veidoti un neietekmē veselīgu žokļu attīstību, padarot tos drošus lietošanai kā nomierinošus priekšmetus mazuļa agrīnajos gados.
Kuru knupīti?
Knupīši ir izgatavoti vai nu no sintētiskā silikona, vai no dabīgā lateksa (dabīgā kaučuka).
Lai gan dabīgais latekss ir nedaudz mīkstāks, dažiem mazuļiem tas var izraisīt alerģijas. Lateksa knupīšiem arī ir mazāks kalpošanas laiks nekā silikona knupīšiem, jo laika gaitā tie kļūst poraini.
Silikona knupīši ir izgatavoti no ļoti blīva materiāla un tādēļ tie ir mazāk elastīgi. Mazie zobiņi var viegli sabojāt šos knupīšus un tādēļ tie regulāri jāpārbauda, vai nav plaisas. Ja plaisas ir redzamas, knupītis jānomaina.
Galu galā tas, kuram materiālam mazulis dos priekšroku, būs personiskas izvēles jautājums. Ļaujiet viņam izmēģināt dažus, lai redzētu, kurš patīk vislabāk!
Zīdaiņu atradināšana no knupīšiem
Ir ieteicams atradināt bērnus no knupīša laika periodā starp otro un trešo dzimšanas dienu, jo no noteikta vecuma sūkāšana var kaitēt aukslējām. Ieteikumu vaicājiet arī Jūsu ģimenes ārstam vai zobārstam. Lai gan bērnu atradināšana no knupīša var būt diezgan stresains pasākums, tam tā nav jābūt. Skatiet zemāk metožu pārskatu, kas var Jums un Jūsu bērnam palīdzēt šajā izaicinošajā periodā:
- lēni, bet stabili samaziniet laiku, ko Jūsu bērns pavada ar knupīti un ierobežojiet lietošanu līdz noteiktiem dienas laikiem (piem., gulētiešanas laiku).
- Iedodiet knupīti kā dāvanu citam mazulim un paskaidrojiet savam bērnam, ka šim mazulim knupīti vajag vairāk nekā viņam, jo viņš tagad jau ir liels zēns/liela meitene.
- Noorganizējiet knupīšu fejas apciemojumu! Kopā ar bērnu nolieciet knupīti ārpus durvīm vai uz palodzes. Knupīšu feja to paņems naktī, tā vietā atstājot nelielu dāvaniņu.