Zobu un mutes dobuma kopšana
Veseli zobi no dzimšanas
Papildus "zobiem draudzīgs uzturs", kas ir zems cukura un skābes daudzums, otrs būtisks elements ir pienācīga zobu veselība. Pirmie zobi ir jāsaglabā veseli un skaisti tik ilgi, cik vien iespējams, jo veseli piena zobi ir ļoti svarīgi pastāvīgo zobu veselībai pieaugušo vecumā. Tāpēc ir svarīgi sākt laicīgi rūpēties par savu zobu veselību. Mēs sniegsim Jums svarīgākos padomus, tomēr konsultācija ar savu zobārstu arī ir ļoti būtiska.
HiPP 1. padoms – Zobu suka
Tiklīdz parādās pirmais zobiņš ir jāsāk tā tīrīšana. Iesākumā Jūs varat zobiņu tīrīt ar vienkāršu vates tamponu, marlīti vai pirksta uzmavu zobu tīrīšanai. Kad izšķīlušies jau vairāki zobiņi, Jūs varat tos tīrīt 1-2 reizes dienā ar maigu zobu suku.
Pirmajiem zobiem zobu pasta nav nepieciešama. Tas ir drošāk, jo Jūsu mazulis vēl neprot izspļaut zobu pastu un izskalot muti. Jautājiet savam pediatram vai zobārstam par zobu pastas lietošanu un saņemiet konsultāciju par to, kad sākt un kas ir vispiemērotākais Jūsu mazulim.
Arī par fluorīda lietošanu spēcīgākiem zobiem konsultēties ar pediatru vai zobārstu. Ārsts vislabāk zinās, kāda veida zobu pasta ir nepieciešama tieši Jūsu bērnam.
HiPP 2. padoms – Zobu aizsardzība
Vai zinājāt, ka zobu kariesu bērniem var nodot arī vecāki? Ja Jūs nolaizāt mazuļa knupīti vai karoti, baktērijas no Jūsu mutes var viegli nosūtīt bērnam. Tāpēc knupīti labāk nomazgāt un mazulim turēt atsevišķu karoti.
HiPP 3. padoms – Izvairīties no ilgstošas pudeles zīšanas
Jebkura dzēriena ilgstoša vai nepārtraukta zīšana no pudeles var izraisīt zobu bojāšanos (kariesu) – arī ūdens.
Tāpēc:
- Ļaujiet bērnam dzert ātri - līdz slāpes ir remdētas.
- Nedodiet bērnam pudelīti māneklīša vietā vai kā līdzekli iemigšanai.
- Vienmēr turiet pudelīti pie sevis un skataties, lai viņš no tās nedzertu bez apstājas.
- Bērnu no 8 mēnešu vecuma māciet dzert no krūzītes.
HiPP 4. padoms – Nekādas „uzkodas”
Bērnam nevajag nepārtraukti piedāvāt kaut ko knibināt vai dzert, īpaši naktī. Pārtikas cukurs ir mikrobu ēdiens. Šie cukura mikrobi ražo skābes, kas iznīcina zobu emalju. Bērnam guļot, siekalas mutē izdalās retāk un viņš tās mazāk norij, zobu virsmas tiek nepietiekami nomazgātas un, tādējādi, rodas skābes un zobu emalja ātrāk zaudē tik nepieciešamās minerālvielas - demineralizācija. Turklāt bērniem siekalas ir viskozākas un sliktāk neitralizē skābes, tādēļ, lai siekalu iedarbība būtu pietiekoša, zobiem ir jābūt bez aplikuma, tīriem. Tāpēc uzkodas un dzērienus dodiet tikai fiksētās maltītēs un izvairīties no to lietošanas starp un nakts maltītēm.